Kapital bozorini tartibga solish tizimini yanada takomillashtirish yo‘lidagi chora-tadbirlar
Kapital bozorining rivojlanishi iqtisodiyotni uzoq muddatli moliyaviy resurslar bilan ta'minlab, yuqori va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta'minlashga qaratilgan makroiqtisodiy siyosatning muhim elementi hisoblanadi.
Kapital bozori moliyaviy resurslarning jamg‘aruvchilar va investorlardan qo‘shimcha moliyaviy resurslarga ehtiyoji bo‘lgan xususiy sektor vakillari, banklar, davlat korxonalari va Hukumatga bozor mexanizmlari asosida transmissiya bo‘lishini ta'minlaydi.
Natijada, moliyaviy resurslar iqtisodiyotning katta potensialga ega bo‘lgan sektor va tarmoqlari o‘rtasida oqilona va samarali taqsimlanib, foydalanilmayotgan jamg‘armalar foydali investisiyalarga aylanadi va iqtisodiyotda kapital shakllanadi. Bu, o‘z navbatida, yuqori iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantiradi va milliy iqtisodiyot raqobatbardoshligini oshiradi.
Kapital bozorining rivojlanishi uchun (1) barqaror makroiqtisodiy muhit, (2) izchil rivojlanayotgan moliyaviy tizim va (3) mustahkam huquqiy baza zarur hisoblanadi.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 3-apreldagi PQ–5053-son qaroriga muvofiq Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tugatilib, uning barcha vazifa, funksiya va vakolatlari Moliya vazirligiga o‘tkazildi.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad sohani rivojlantirishga yangi impul's berish, mavjud institusional salohiyatdan foydalangan holda islohotlarni jadallashtirish hamda ularni moliya sohasida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar bilan uyg‘unligini ta'minlashdan iborat.
Xalqaro tajribaga ko‘ra, mamlakatdagi moliya bozorlarining rivojlanish darajasi hamda mavjud institusional salohiyatga qarab kapital bozori Hukumat yoki mustaqil idoralar tomonidan tartibga solinadi.
Rivojlanayotgan mamlakatlar orasida Malayziya, V'etnam va Kolumbiyada Moliya vazirligi yoki uning tarkibida bo‘lgan davlat idorasi, Rossiya, Gruziya va Vengriyada Markaziy bank kapital bozori regulyatori bo‘lsa, kapital bozori nisbatan rivojlangan Singapur, Argentina va Braziliyada regulyator Hukumatdan mustaqil bo‘lgan idora hisoblanadi.
Dastlabki bosqichlarda kapital bozorini rivojlantirish uchun asosiy drayver bo‘lib davlat qimmatli qog‘ozlarining (DQQ) chiqarilishi xizmat qiladi.
Xususan, DQQ bozori makroiqtisodiy va fiskal riskni boshqarish uchun instrument bo‘lib xizmat qilishi bilan bir qatorda tashkilot va korxonalarning mahalliy kapital bozordagi qarz qimmatli qog‘ozlari uchun benchmark daromadlilik chizig‘ini yaratadi.
Bu borada Moliya vazirligi tomonidan DQQ bozorini rivojlantirish bo‘yicha Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki hamda AQSh G‘aznachiligi bilan hamkorlikda bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2018-yil dekabr oyidan boshlab milliy valyutada DQQ chiqarish amaliyoti qayta tiklandi. Natijada, 2019 yilda chiqarilgan DQQ hajmi 1,5 trln. so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2020 yilda mazkur ko‘rsatkich 3 barobarga ortib, 5 trln. so‘mga yetgan.
Ichki moliyaviy resurslarning cheklanganligi tufayli erkin bozor munosabatlariga o‘tish va iqtisodiyotni liberallashtirish sharoitlarida iqtisodiyotdagi “investision chanqoqlik”ni tashqi manbalar hisobidan moliyalashtirishni taqozo etmoqda.
Xususan, Moliya vazirligi tomonidan 2019-yilda 1 mlrd. AQSh dollari va 2020-yilda 750 mln AQSh dollari ekvivalentidagi xorijiy va milliy valyutadagi ilk suveren xalqaro obligasiyalar, shu bilan birga vazirlikning bevosita ko‘magida “Sanoat qurilish bank”, “O‘zmilliybank” va “Ipoteka-bank” banklarining ilk korporativ xalqaro obligasiyalari xalqaro moliya bozorlarida muvaffaqiyatli joylashtirildi.
Mazkur tajribalar zarur infratuzilma shakllantirilgan taqdirda xorijiy investorlarni mahalliy kapital bozoriga jalb qilishga zamin yaratadi.
Mahalliy kapital bozorining muhim ahamiyatga ega ekanligini inobatga olgan holda uni isloh qilish va rivojlantirish Moliya vazirligi tomonidan amalga oshirilishi davlat korxonalari va bank tizimi islohotlari, pensiya, sug‘urta hamda soliq tizimidagi davlat siyosati bilan hamohang ravishda olib borilishini ta'minlaydi.
Davlat korxonalaridagi davlat ulushining aksiyalarni birlamchi (IPO) va ikkilamchi (SPO) ommaviy taklif usullari yordamida sotish orqali xususiylashtirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, davlat xususiylashtirish dasturining muvaffaqiyati mahalliy kapital bozorining rivojlanishi bilan uzviy bog‘liqdir.
Moliya vazirligi kapital bozori infratuzilmasini rivojlantirish hamda xorijiy va mahalliy investisiyalarni kapital bozoriga kengroq jalb qilish bo‘yicha xalqaro moliya tashkilotlari, xorijiy investorlar, brokerlar, ekspertlar va boshqalar bilan faol hamkorlikni davom ettiradi.

Развитие рынка капитала обеспечивает экономику долгосрочными финансовыми ресурсами является важным элементом макроэкономической политики, направленной на обеспечение высокого и устойчивого экономического роста.
Рынок капитала обеспечивает трансмиссию финансовых ресурсов от сберегателей и инвесторов представителям частного сектора, банкам, государственным предприятиям и Правительству, нуждающимся в дополнительных финансовых ресурсах на основе рыночных механизмов.
В результате, обеспечивается рациональное и эффективное распределение финансовых ресурсов между секторами и отраслями экономики с большим потенциалом, неиспользованные средства становятся полезными инвестициями, тем самым формируется капитал экономике. Это, в свою очередь, стимулирует высокий экономический рост и повышает конкурентоспособность национальной экономики.
Для развития рынка капитала являются необходимыми (1) стабильная макроэкономическая среда, (2) стабильно развивающаяся финансовая система и (3) надежная правовая база.
С учетом вышеизложенного, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-5053 от 3 апреля 2021 года было упразднено Агентство по развития рынка капитала, а все его задачи, функции и полномочия переданы Министерству финансов.
Основная цель - придать новый импульс развитию сектора, ускорить реформы с использованием существующего институционального потенциала и обеспечить их кординацию с изменениями в финансовом секторе.
Согласно международному опыту, рынок капитала регулируется государством или независимыми агентствами, в зависимости от уровня развития финансовых рынков в стране и существующего институционального потенциала.
Регулятором рынка капитала среди развивающихся стран, в Малайзии, Вьетнаме и Колумбии является Министерство финансов или другое правительственное учреждение в его системе; в России, Грузии и Венгрии регулятором выступает Центральный банк, в то время как в странах с относительно развитым рынком капитала - Сингапуре, Аргентине и Бразилии регулятором является независимый от государства орган.
На ранних этапах основным драйвером развития рынка капитала будет выпуск государственных ценных бумаг (ГЦБ).
В частности, рынок ГЦБ служит инструментом для управления макроэкономическими и фискальными рисками, наряду с определением бенчмарака доходности для долговых корпоративных ценных бумаг на местном рынке капитала.
В этом направлении Министерством финансов осуществляются работы над развитием рынка государственных ценных бумаг в сотрудничестве с Международным валютным фондом, Всемирным банком, Азиатским банком развития и Казначейством США.
В частности, с декабря 2018 года возобновлена практика выпуска ГЦБ в национальной валюте. В результате объем выпущенных государственных ценных бумаг в 2019 году составило 1,5 трлн. сумов, в 2020 году этот показатель вырос в 3 раза и достиг 5 трлн. сумов.
Ограниченность внутренних финансовых ресурсов в условиях перехода к свободным рыночным отношениям и либерализации экономики требуют финансирования «инвестиционной жажды» в экономике из внешних источников.
В частности, Министерством финансов в 2019 году первые государственные суверенные облигации в размере 1 млрд. долларов США, в 2020 году суверенные еврооблигации в иностранной и впервые в национальной валюте, эквивалентные 750 млн. долларов США, а также первые корпоративные еврооблигации “Узпромстройбанка”, НБУ и Ипотека-банка при прямой поддержке Министерства были успешно размещены на международных финансовых рынках.
Этот опыт, при создании необходимой инфраструктуры, станет основой для привлечения иностранных инвесторов на местный рынок капитала.
Учитывая важность внутреннего рынка капитала, его реформирование и развитие Министерством финансов обеспечат проведение реформ на государственных предприятиях и в банковской системе в соответствии с государственной политикой в области пенсионной, страховой и налоговой систем.
Планируется приватизация доли государства в предприятиях путем продажи акций с использованием методов первичного (IPO) и вторичного (SPO) публичного размещения, в этой связи, успех государственной программы приватизации неразрывно связан с развитием местных рынков капитала.
Министерство финансов продолжит активно сотрудничать с международными финансовыми учреждениями, иностранными инвесторами, брокерами, экспертами и другими в целях развития инфраструктуры, а также привлечения дополнительных иностранных и внутренних инвестиций на рынок капитала.