2022 yil 2-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligining Soliq-bojxona siyosati va daromadlarni prognozlashtirish departamenti hamda Moliya vazirligi huzuridagi Oʻquv markazi hamkorligida “Davlat budjeti daromadlarini prognozlashtirishning dolzarb masalalari” mavzusida seminar oʻtkazildi. Seminarda Moliya vazirligi huzuridagi Oʻquv markazi xodimlari, Tuman (shahar) moliya boʻlimlarining Obodonlashtirish, kommunal va yoʻl xoʻjaligini rivojlantirish tadbirlarini moliyaviy taʼminlash shoʻbasi bosh iqtisodchilari hamda  Tuman (shahar) moliya boʻlimlarining Budjet daromadlari prognozini tuzish va bazasini mustahkamlash boʻlimi boshliqlari ishtirok etdilar.
Mazkur seminar Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Oʻquv markazining faoliyatini takomillashtirish boʻyicha 2021–2023 yillarga moʻljallangan strategiyasi ijrosini taʼminlash yuzasidan tashkil etildi.
Seminarni tashkil etishdan koʻzlangan asosiy maqsad – Davlat budjeti daromadlarini prognozlashtirishda hamda soliqlarning yigʻiluvchanligini taʼminlashda yuzaga kelayotgan holatlarni kengroq yoritish, daromadlarni prognozlashtirishda hududlarning soliqlar boʻyicha salohiyatlarini tahlil qilish, hududlar daromadlarini rejalashtirish borasida fikrlar almashishdan iborat.
Seminarda Moliya vazirligining Soliq-bojxona siyosati va daromadlarni prognozlashtirish departamenti boʻlim boshligʻi Sharapov Mirodil Abdulboqiyevich maʼruza bilan ishtirok etib, quyidagi yoʻnalishdagi masalalar boʻyicha batafsil maʼlumot berdi:
• 2018 - 2022-yillar uchun davlat budjeti daromadlari tahlili va ijrosi;
• 2022-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat budjeti daromadlari prognozi;
• hududlarning soliqlar boʻyicha salohiyatlari tahlili.
Seminar davomida vazirlik tizimi xodimlari tomonidan berilgan savollarga asosli javoblar berildi, daromadlarni prognozlashtirish va tahlil qilishga oid vazifalar hamda maqsadlar boʻyicha eʼtibor qaratish lozim boʻlgan jihatlarga, moliya organlari xodimlarining vazifalariga doir masalalarga alohida toʻxtalib oʻtildi.

2 марта 2022 года Департамент налоговой политики и прогнозирования доходов Министерства финансов Республики Узбекистан и Учебный центр при Министерстве финансов провели семинар на тему «Актуальные вопросы прогнозирования доходов государственного бюджета». В семинаре приняли участие сотрудники Учебного центра при Министерстве финансов, главные экономисты финансовых отделов районных (городских) управлений благоустройства, ЖКХ и дорожного строительства и начальники отдела прогнозирования и укрепления доходной базы бюджетов районных (городских) финансовых управлений, а также руководители отдела прогнозирования и укрепления доходов бюджета районного (городского) финансового управления.
Семинар был организован в целях обеспечения реализации стратегии совершенствования деятельности Учебного центра при Министерстве финансов Республики Узбекистан на 2021-2023 годы.
Основной целью семинара является широкое освещение ситуации с прогнозированием доходов Государственного бюджета, проблемах собираемости налогов и анализ налогового потенциала регионов в области прогнозирования доходов, обмен мнениями по региональному планированию доходов.
В семинаре принял участие начальник отдела департамента налоговой политики и прогнозирования доходов Министерства финансов Миродил Шарапов, который предоставил подробную информацию по следующим вопросам:
анализ и исполнение доходов Государственного бюджета за 2018-2022 годы;
- прогноз доходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2022 год;
- анализ налогового потенциала регионов.
В ходе семинара были даны ответы на вопросы, заданные сотрудниками системы министерства, освещены вопросы, связанные с задачами и задачами прогнозирования и анализа доходов, а также обязанности сотрудников финансовых учреждений.