Makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni tahlil qilishni o‘rganishga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi
Vazirlik tizimi xodimlarining makroiqtisodiyot yo‘nalishidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida Moliya vazirligi huzuridagi O‘quv markazi tomonidan “Makroiqtisodiy tahlil” kursi tashkil qilindi. Mazkur kursning murakkabligini hisobga olib, o‘quv mashg‘ulotlarini yuqori saviyada tashkil etish maqsadida respublikamizda faoliyat yuritayotgan sohaning yetuk mutaxassislari jalb qilindi.
Moliya vazirligining markaziy apparati xodimlari uchun 2021-yil 28-sentabr kuni “Makroiqtisodiy tahlil” kursining dastlabki mashg‘uloti sifatida “Makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarning modelli tahlili” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Mazkur seminar-treningni tashkil etishdan asosiy maqsad, xodimlarning iqtisodiyotni modernizatsiyalash va diversifikatsiyalash sharoitida bir qator institutsional tarkibiy o‘zgarishlarni, xususan, mavjud makroiqtisodiy imkoniyatlardan oqilona foydalanish, pul-kredit siyosati, budjet-soliq siyosati hamda to‘lov balansini, real iqtisodiy sektor va makroiqtisodiy jarayonlarning prognozlash va boshqalarga bo‘lgan talabini chuqur o‘rganish, iqtisodiy tejamkorlikni kuchaytirish masalalarini hal qilish bo‘yicha zarur bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishdan iborat.
O‘tkazilgan seminar-treningda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar institutining professori, iqtisod fanlari doktori S. V. Chepel  va  iqtisod fanlari doktori X. Q. Saydaliyev o‘zlarining ma’ruzalari bilan ishtirok etib, taqdimot o‘tkazdi. Ular tomonidan “Xarajat ishlab chiqarish modeli: tahliliy salohiyat va yangi imkoniyatlar” hamda “Makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni umumiy muvozanat modellari asosida tahlil qilish” nomli mavzulari batafsil yoritib berildi.
Mazkur seminar-trening ko‘tarinki ruhda olib borildi, shuningdek, seminar ishtirokchlari mavzuga oid foydali va qiziqarli ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga soha mutaxassislari tomonidan batafsil javob va tushunchalar berildi, ayniqsa, makroiqtisodiy barqarorlikning asosiy  modellari, institusional islohotlar va makroiqtisodiy siyosatning bog‘liqligi, asosiy makroiqtisodiy muammolarga doir masalalar muhokama markazida bo‘ldi.

В целях повышения знаний и навыков работников системы министерства в области макроэкономики и в качестве первого занятия по курсу «Макроэкономический анализ» Учебным центром при Министерстве финансов для сотрудников центрального аппарата министерства 28 сентября 2021 года проведен семинар-тренинг на тему «Модельный анализ макроэкономических показателей». Принимая во внимание сложность данного курса и в целях его организации на высоком уровне, к проведению занятий привлечены ведущие специалисты этой сферы.
Основной целью данного семинара-тренинга является привлечение работников к проведению ряда институциональных структурных преобразований в условиях модернизации и диверсификации экономики, в частности, рационального использования имеющихся макроэкономических возможностей, углубленное изучение денежно-кредитной политики, бюджетно-налоговой политики и платежного баланса, потребностей реального сектора экономики и макроэкономических процессов в прогнозировании и др., формирование необходимых знаний и умений по решению задач повышения экономической эффективности.
С докладами на мероприятии выступили и провели презентацию профессор Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, доктор экономических наук С.В. Чепель и доктор экономических наук Х. К. Сайдалиев.
Ими подробно раскрыты такие темы, как «Модель затрат-производства: аналитический потенциал и новые возможности» и «Анализ макроэкономических показателей на основе моделей общего равновесия».
Семинар-тренинг прошел в конструктивном духе, на вопросы участников специалисты сферы дали развернутые ответы. В центре обсуждения оказались основные модели макроэкономической стабильности, институциональные реформы и взаимосвязь макроэкономической политики, основные макроэкономические проблемы.